Skip to main content

Cost of Living at Utah State University

The cost of living in Logan, UT is extremely affordable! Forbes lists the cost of living in Logan at 6% below the national average. Forbes also lists Utah as one of the fastest growing states in the nation. Due to this growth, there is an abundance of opportunities to obtain internships, part-time or full-time employment, while studying at USU, or upon completion of your degree.

The cost of our degrees are some of the lowest in the country – and the return on investment for our programs has garnered the interest of students across the globe! Not only is tuition inexpensive, but after living in Utah for a year you can qualify for in-state tuition. Those in the Western Interstate (Alaska, Arizona, California, Colorado, Guam, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, New Mexico, North Dakota, Oregon, South Dakota, Washington, Wyoming) automatically qualify to receive in-state tuition through WICHE.

The quality of your educational experience and the cost has meant that we bring on about 5 to 15 new graduate students each year – with over 85% of students receiving some kind of funding support via a Teaching or Research Assistantship.

Education Costs 

Base Tuition

Costs can go up to $5,000 per semester, but depending upon the degree could be as low as about $2,500 per semester. These costs differ based on program and year in the program. Please view the curriculum guide for your degree, and USU's tuition and fees calculator for more details.

Differential Tuition

In addition to base tuition, our department collects a per credit amount (called differential tuition) to provide students wonderful facilities and access to plotters, printers, VR equipment, etc. Differential tuition is part of our department’s CREATE 2020 program, where students submit proposals and vote on how to use the differential tuition collected each semester.

Course Fees

Certain classes also require course fees, which are used to arrange lodging and transportation for site visits, pay for course materials, or pay for student software. Course fees should be explicitly listed in the syllabus for each course.

Between differential tuition and course fees, a student can plan to spend an additional $500 per semester on classes.

Equipment

LAEP also has a laptop policy for all graduate students. Any student needing to purchase a new laptop before beginning the program may expect to spend up to $2,000.

Housing Costs

Housing in Logan varies by quality and price. College Factual estimates the average cost for housing in Logan, Utah is $2,160 for the academic year. On-Campus housing ranges from $1,000 to $4,000 per semester, with utilities included. Off-campus housing can be as low as $250 per month or $2,250 for the academic year. Off-Campus housing usually does not include utilities, and this can cost an extra $100 per month, per person. Off-Campus housing may also require a deposit upon signing of a housing contract. Typically, the deposit is the amount of one month's rent, and the deposit may be returned upon moving out of the housing unit. 

Whether on or off campus, if laundry facilities are not available on-site, it costs $3-5 per load at local laundramats.

View housing options at:

Groceries

Based on budget and family size, groceries per week could cost $40 or more. Below are ways to save money while shopping:
  • Buy frequently used items in bulk. Local grocery stores will have case lot sales twice a year, where you can buy food and household items in bulk for a cheaper price. Additionally, a Sam’s Club membership is $45 per year, and all items are sold in bulk, often at lower prices than other retailers.
  • Join a rewards program for a local grocery store. Most stores have free rewards programs, where participants receive coupons or additional savings on items they buy.
  • Search thrift stores. For clothing and household goods, consider looking at Deseret Industries, Somebody’s Attic or the Logan Outlet. Though seen as second-hand goods, the merchandise available at these retailers is often of good quality and cheaper than what you’d find at other stores.

Transportation

Public transportation is free within Cache Valley. With the Cache Valley Transit District and the Aggie Shuttle, campus and surrounding neighborhoods are accessible without a car.

Many students also choose to bike through campus. Aggie Blue Bikes allows students to rent a bike for three-months at no cost.

For students who decide to drive to campus, a parking permit can cost up to $200 for the academic year.

Healthcare

For full health-care and health insurance details, please visit https://health.usu.edu/. The USU Health and Wellness Center can treat routine health needs. The Health and Wellness Center does not treat emergency medical situations. 

In addition to the Health and Wellness Center, please visit https://gradschool.usu.edu/mental-health/ to view mental health resources within Cache Valley, and their associated costs. 

All students who receive an assistantship through the university are eligible for subsidized health insurance. More information can be found at https://research.usu.edu/spo/grad-student-insurance/

Fun!

Lastly, while attending Utah State, we hope you enjoy the opportunities around you. Make friends; be social; experience something new. Below is an outline of some fun activities and their associated costs:

Logan Farmer’s Market - Free
Logan Gallery Walk - Free
• USU Basketball and Football games - Free
Bowling at Logan Lanes - $3.28 per game, and $2.34 for shoe rental
• Swing Dancing or Roller Skating at the Cache Valley Fun Park - $5
• Tuesday Night Movie at the Megaplex - $5 any movie
USU Hockey games - $5
• WhySound Music Performances - $5-10

 The Antics Improv Comedy Show - $6
• A Movie at the Utah Theatre -$6-$7
• Concerts at Stokes Nature Center - $10 
Crystal Hot Springs - $14
• Hatchet Throwing at Heber Hatchets - $15 for an hour
• Ski or Snowboard at Beaver Mountain - $50 per day, $380 per season
• Performance at the Ellen Eccles Theatre - $20-$80, $5 off for USU students
National Parks Annual Pass - $80 per year